הצגת מאמרים השייכים ל: טקס והמנהגים

 
 
 

הכתובות שאני יוצרת במהלך 25 השנים האחרונות הן עולם נפלא של תוכן צורה וצבע.
את הכתובות הראשונות עיצבתי ,בעיקר כמתנות לזוגות חברים שנישאו באותה העת,בהשפעת אוסף הכתובות העשיר שנמצא במוזיאון ישראל בירושליים.
באותן שנים [בעודי אמא צעירה מאוד]גרתי במרחק הליכה קצרה מהמוזיאון
ואף הדרכתי בו באגף הנוער,שעות רבות ביליתי מול האוסף הנדיר ,בחינתו ולמידתו.הכתובות שמשכו את ליבי במיוחד היו אלו מארצות צפון אפריקה.דוגמאות
מורכבות ועשירות של ערבסקות צמחים וצורות גאומטריות שזורות זו בזו.מתוך כך "נולדו" כתובות נוספות בהשראת שטיחים מזרחיים וכתבי יד עתיקים בהם התבוננתי בספריית המוזיאון.
מאחר ואני עוסקת שנים רבות ברקמת עמים ועדות עשירות בצבעוניותן ובעיצוב תכשיטי כסף המשלבים אורנומנטים וכתב,חילחלו המוטיביים בין יצירותי השונות.
השנים בהן גרתי בסינגפור וטיילתי בנאפל,תאילנד וויאטנם ואינדונזיה העשירו עד מאוד את עולם הדימויים והצבעים שלי.
חשוב לי לשלב מוטיבים יהודיים מובהקים שמופיעים בעבודות יודאיקה מסורתיות כגון רימונים,גפנים מגן דוד  יונים ,איילות וכו ,מוטיבים שבאים לידי ביטויי בעבודות רקמת פרוכות לארון הקודש בבתי הכנסת,בקישוטי ספרי תורה ועוד.
בשנים אלו אף למדתי את אמנות הקליגרפיה אצל סופר סת"ם בירושליים,תוך הקפדה על כל אות ואות...במשך הזמן פיתחתי לי סגנון יחודי משלי,המשלב את האות  בסגנון הספרדי,עם הסגנון האשכנזי.
אני עובדת בצבעי טמפרה וגואש איכותיים ביותר,וכן באקוורל[צבעי מים] על גבי ניירות משובחים.בעבר נהגו לכתוב ולעטר על גבי קלף[עור חיה] ,בכדי להבטיח את עמידות היצירה לשנים רבות,
ואולם כיום איכות הנייר כה גבוהה שלטעמי אין לכך הצדקה.
טכניקה נוספת ומיוחדת מאוד היא מגזרת הנייר,עבודת תחרה עדינה של חיתוך נייר דקיק בדגמים עשירים שיוצרת את העיטור לטקסט הכתובה.עבודה זו דורשת דייקנות וסבלנות רבה
אך התוצאה מצדיקה כל מאמץ.
מרגע שפונה אלי זוג דרך האתר ועד שהכתובה המוגמרת מגיעה לידיהם עוברים מספר שבועות [5-6] בתחילה אני מציגה לפני הזוג את הדגמים השונים ויחד איתם מגבשת את הסגנון המתאים להם.
בידי מצויים נוסחים שונים של כתובות החל מאלו המסורתיות ,הכתובות ארמית ועד לכתובות אלטרנטיביות .ישנם זוגות רבים המנסחים את כתובתם בעצמם,או בשיתוף פעולה עם עורך הטקס שלהם.
זו גם הסיבה שאנני מדפיסה את הטקסט[תוך השארת רווחים למילויי שם,תאריך וכו] חשוב לי מאוד שכל זוג יזכה ביצירה מקורית ואישית.
במקרים רבים זוגות מבקשים עיצוב יחודי על פי רעיון מקורי שלהם או שחזור כתובה עתיקה שעברה במשפחה ,זוהי בשבילי מלאכת קודש שאני שמחה וגאה לעשותה.
בשנים האחרונות זכיתי יותר ויותר לחדש כתובות של זוגות שחוגגים 30,40 ואף 50 ויותר שנות נישואין!! זוהי חויה מיוחדת במידה,ראשית מבחינה אנושית לפגוש ולהכיר זוגות יציבים ומאושרים[בעולם הכאוטי שלנו...]
מסתבר שזוהי המתנה המרגשת ביותר שילדים יכולים להעניק להוריהם המבוגרים,בשלב זה למתנות "חומריות,כבר אין ערך ונוצר צורך להעניק דבר שיש לו משמעות יתרה סמלית ורגשית.
לעיתים בני המשפחה חוגגים "חופה מחודשת" להורים ועורכים טקס אמיתי בו בני הזוג מרעננים את התחיובותיהם הזוגיות לשנים הבאות.
לשמחתי באופן זה הכרתי ונקשרתי אל אנשים נפלאים ויקרים !

במהלך השנים יצרתי עשרות רבות של כתובות,רבות מהן נשלחו לארצות הברית,שם קיימת ומפותחת מסורת הזמנת כתובה מעוטרת בידי אמן.
כמעט בכל בית של משפחתי,מכרי וחברי הקרובים מתנוססת לה כתובה מעשה ידי...וכעת הגיע השלב של כתובות לילדי החברים שלאט לאט נישאים,אני מרגישה בת מזל שיש באפשרותי להיות חלק משמעותי מהטקס המרגש.
 חשוב גם לזכור שבסופו של הארוע הגדול מה שנשאר באמת הוא אלבום התמונות[או דיסק מחשב...]והכתובה שכתבתי וציירתי באהבה רבה.
משמחת אותי העובדה שגם כאן אצלנו בישראל יותר ויותר זוגות מודעים למסורת עתיקת היומין והמשמעותית הזו ופונים אלי.


נוריתא
www.nurita.com

 

 

עדיין אין תגובות למאמר הזה.היו ראשונים להגיב

 


 
 

 
Weddingbook בע"מ © כל הזכויות שמורות
אושן טכנולוגיות: פיתוח UI